|
|
|
|
|
  • Znojmo a okolí

    Příroda, víno, sport, památky

Kalendář akcí Znojmo - významné kulturní akce ve Znojmě

04.08.2023 | SLAVNOSTI OKUREK | Letošní rok se tradiční Slavnosti okurek odehrají na ulici Hradní, dekorace a stánky s nejrůznější nabídkou vytvoří turisticky zajímavé farmářské trhy se znojemskou okurkou jako maskotem.

28.06. - 02.07.2023 | ZNOJMO ŽIJE DIVADLEM | 10. ročník jedinečného divadelního festivalu se odehraje na domovské scéně cirkusového šapita. Divadlem ožije nejen Horní náměstí, ale díky pouličním představením a umělcům třeba také ulice Obroková, Hradní nebo nádvoří hradu.

08.09. - 10.09.2023 | ZNOJEMSKÉ HISTORICKÉ VINOBRANÍ | Znojemské historické vinobraní je největší vinařskou událostí roku, která do královského města Znojma přiláká desetitisíce návštěvníků z České republiky a ze zahraničí.

11.11.2023 | SLAVNOSTI SVATOMARTINSKÉHO A MLADÉHO VÍNA | V roce 2023 slavnosti připadají přímo na svátek svatého Martina, tedy 11. listopadu. Od 11 hodin otevřou svá prodejní místa desítky místních vinařů.

 

Národní Park Podyjí - perla v blízkosti Znojma

Národní park Podyjí patří k nejmenším národním parkům na evropském kontinentu. Je to také jediný národní park na jižní Moravě. Na české straně byl zřízen v roce 1991, na straně rakouské v roce 2000.

Národní park Podyjí je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy. Jeho rozloha na české straně je 63km2. Na rakouské straně na něj navazuje Nationalpark Thayatal (14km2), se kterým vytváří přes-hraniční bilaterální chráněné území. Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních amfiteátrů a srázných stěn, meandry, rozsáhlými suťovými poli a težko prostupnými stržemi, ale i nivními loukami podél řeky Dyje a pro-sluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Pro území je charakteristická mimořádná rozmanitost vyskytujících se živocišných a rostlinných druhů a jejich vysoká koncentrace na relativně malé ploše.

 

Vinařská turistika na Znojemsku

Premonstrátský Loucký klášter, kde je návštěvníkům nabízena prohlídka obrazové galerie, románské krypty, štukových sálů a klášterních sklepů spojená s ochutnávkou vzorků vín

Prohlídka Křížového sklepa (největšího svého druhu na světě) vybudovaného Jezuity v polovině 18. stol., s možností degustace vín

Více než 300 let starý Moravský sklípek v Šatově s téměř 1000 malými privátními archivy (prohlídka je spojena s degustací vín) + naučná vinice za Moravským sklípkem

Procházka k vinici Šobes (cca 3 km tam i zpět), kde se vinná réva pěstovala již od středověku a kde můžete v krásném prostředí Národního parku Podyjí s výhledem na meandry řeky Dyje ochutnat vyhlášená šobesská vína

 

Pěší turistika - Znojmo a okolí

K dispozici máme hned několik nádherných tras pro pěší turistiku, které vedou nádherným krajem vína. Krásné rozkvetlé louky, rozsáhlé vinice nebo tok řeky Dyje. To vše můžete vidět pokud se vydáte s námi po trasách které pro nás připravil Znovín.

Stáhněte si PDF soubor (cca 12Mb), který obsahuje podrobnější popis tras i s přehlednou turistickou mapou a vyznačenými trasami.

 

Cykloturistika - trasy okolo Znojma

Znojmo a okolí láká na nespočet přírodních zajímavostí a historických památek a možná právě proto je zde cykloturistika tak populární. Můžete si vybrat jaký způsob pobytu je vám nejbližší. Znojmo a Znojemsko křižují mnohé cyklotrasy, které vás zavedou do nádherné krajiny v okolí Znojma. Znojemskou krajinou se vinou cestičky a poznávací stezky, díky kterým se můžete dozvědět mnohé o místní historii i přírodě. Cykloturistika ve Znojmě uspokojí opravdu každého, ať chcete aktivně sportovat nebo se jen tak projet. Cykloturistika ve Znojmě spojuje sportovní aktivitu a víno s návštěvou zajímavých míst. Specialitou Znojemska je vinařská cykloturistika. Celý region protkaly vinařské cyklistické stezky, které se klikatí mezi vinicemi a vy můžete poznat půvab krajiny s kostelíky a malebnými vesničkami. Vinařská cykloturistika ve Znojmě a okolí vás provede kolem sklípků a pohostinost místních vinařů vám zamotá hlavu.

Hotel Mariel Znojmo je díky své strategické poloze vhodná ke startu cykloturistyckých výletů a nabízí zájemcům o cykloturistiku ve Znojmě a okolí několik zajímavých cyklotras.

 

Město Znojmo

Kraj, osídlený v 5. století po Kristu, se stal součástí Sámovy říše v 9. století. Hradiště nad Znojmem, vybudované na mohutném ostrohu, se řadilo k významným střediskům Velkomoravské říše a odolávalo maďarským útokům ještě půl století po jejím zániku.

Dyje se stala hraniční řekou, kterou Přemyslovci opevnili řadou mocných hradů, mezi nimiž vynikal Znojem založený naproti starému hradišti. Jeho zakladatel, kníže Břetislav, rozdělil Moravu na tři údělná knížectví a přidělil je svým synům. Znojmo bylo povýšeno v r. 1226 Přemyslem Otakarem I. na královské město a je tak nejstarším městem na Moravě.

Nejstarší sakrální stavba na území ČR je postavena na ostrohu před Znojemským hradem a nese název Rotunda sv. Kateřiny. Stavba pochází z 1. poloviny 12 století a interiér je vyzdoben původními malbami, a zachycuje patrně představitele moravských knížecích rodů.

ZNOJMO, MĚSTO MNOHA PŘEKVAPENÍ

Pokud se chcete dovědět více informací o samotném městě Znojmě, navštivte jeho oficiální stránky. Znojmo si jistě zaslouží Vaši návštěvu a my věříme, že si pro ubytování vyberete právě náš hotel! Odkaz je plný fotografií Znojma a obsahuje i virtuální prohlídku nejatraktivnějších míst města.